Виставка «Архітектура пізнього соціалізму в Україні та Чехії»

В своїх роботах фотографи з українського Харкова Павло Дорогой та з чеського Брно Давід Конечні досліджують, документують та проводять паралелі між архітектурною спадщиною постмодернізму пізньорадянського періоду в Україні та пізньосоціалістичної Чехословаччини 1980–1990-х років. Саме сьогодні, коли Україна зіткнулася з обурливою та необґрунтованою агресією Росії, архітектурна спадщина та її збереження стали одним з найважливіших фокусів не лише для українців, а й для всього світу.

За результатами дослідження, проведеного у співпраці з архітекторами Євгенією Губкіною і Томашем Ружічкою, на фотографіях зафіксовано найвизначніші архітектурні об’єкти пізнього соціалізму в Україні та Брно. Через свої роботи фотографи документують та інтерпретують культурну спадщину, спонукаючи глядачів до дискусії, обміну думками і досвідом.

Ця виставка сприяла знайомству широкої аудиторії в Чехії з матеріальною культурною спадщиною України кінця XX століття, привертає увагу до її цінності та приналежності до ширшого феномену європейського постмодернізму. Подія розвиває публічну дискусію та міжкультурний діалог на тему збереження соціалістичної архітектурної спадщини, пам’яті, досвіду реставрації та ревіталізації архітектурних об’єктів у нових суспільно-економічних умовах.

Робота над виставкою була розпочата ще до початку повномасштабної війни в Україні. Відповідно, проєкт набув нового значення, адже ця архітектура, не менше за середньовічні церкви, барокові й класицистичні будинки, модерністичні житлові комплекси, знаходиться під загрозою знищення внаслідок Російського вторгнення і невщухаючих обстрілів українських міст. Багато об’єктів, що потрапили в об’єктив Павла Дорогого, опинилися в зоні бойових дій, окупації або частково зруйновані. А сам Павло став «очима» фотодокументування його рідного Харкова. Солідарність, міжкультурний обмін та діалог, налагоджені між українськими і чеськими фотографами, архітекторами та культурними менеджерами під час підготовки цієї виставки, є важливою частиною сучасних партнерських відносин між Україною та Чехією, що базуються на глибокій взаємній повазі до історії, культури і спадщини. А прийняте рішення не зупиняти підготовку виставки, не дивлячись на війну, роблять її «висловлюванням» не тільки про вже історичну архітектуру періоду падіння імперії СРСР і всього Східного Блоку, але й про сьогоднішню деколонізацію Східної Європи і набуття суб’єктності молодих незалежних країн.

Ми віримо, що вже скоро зможемо показати цю виставку й в українських містах, знайомлячи українців з архітектурою Чехії так само як ми знайомимо чехів і гостей Брно з архітектурою України.

Відкриття виставки відбулося 21 травня 2022 року в Українському центрі на Моравськову майдані 15 у Брно. Після кількох місяців експонування, у жовтні 2022 року виставка переїхала до виставкових приміщень Архітектурного факультету Технологічного університету Брно.

Організатори: Павло Дорогой за фінансової підтримки House of Europe у партнерстві з Urban Forms Center, Větrné mlýny, Ukrajinská iniciativa Jižní Moravy z.s. та Архітектурним факультетом Технологічного університету Брно.


Фотографії Катержини Руснякової і Володимира Палія