Мультимедійний онлайн проєкт "Енциклопедія архітектури України"

Енциклопедія архітектури України – це мультимедійний онлайн проєкт, який у фестивальному форматі розкриває панораму архітектури України, в сучасній та популярній формі аналізує й демонструє різними медіа інструментами, як суспільство формує архітектуру і як архітектура формує суспільство. Куратори проєкту, а також запрошені режисери, відео мейкери, медіа художники і архітектори в своїх відео роботах, фото проєктах, перформансах та колажах прагнуть провести ревізію ролі архітектора і архітектури в сучасному світі, по-своєму інтерпретувати архітектурні аксіоми, візуалізувати елементи, стилі, процеси і часові зміни архітектури України.

На початку проєкту куратори поставили прості, але в той же час і складні питання – що є архітектурою України, які відносини людей з архітектурою і чому вона саме така, як є? При цьому, метою проєкту не є пошук конкретних відповідей, а, скоріше, актуалізація цих питання у суспільстві. Задля цього куратори обрали широкі суспільно-політичні категорії, такі як «влада», «релігія», «мова», «праця» або «ресурс», через розуміння яких можливо отримати цілісну картину української архітектури та історії. Всі обрані категорії супроводжуватимуться документальними відео або фотопроєктами, критичними текстами, рідкісними архівними матеріалами, які в сукупності даватимуть уявлення, як архітектура упродовж різних історичних періодів відповідала на суспільні проблеми, реагувала на зміни або була їх каталізатором, рушійною силою.

Презентація сайту проєкту «Енциклопедія архітектури України» відбудеться у жовтні 2020 року. Користувачі зможуть подорожувати мультимедійною онлайн платформою та, подібно популярному сьогодні формату серіалів, переглядати відеоісторії у визначеному кураторами або вільному порядку, наче епізоди справжнього документального серіалу про архітектуру, що послідовно виходитиме упродовж жовтня 2020 року.

Куратори проєкту

Євгенія Губкіна (Харків) – архітектора, історикиня архітектури, кураторка архітектурних і мистецьких проєктів, освітніх заходів. Є співзасновницею Urban Forms Center та авангардного жіночого руху «Модерністки». 3 2012 року є консультанткою «Українських тижнів конструктивізму» у Запоріжжі. Євгенія є авторкою низки публікацій, зокрема статей в Архітектурному путівникові Києвом (DOM Publishers), «Utopia & Collapse: Rethinking Metsamor» (Park Books AG), ERA21, The Calvert Journal, Springerin, RGOW, Obieg. У 2015 році її Архітектурний путівник Славутичем вийшов окремим накладом у видавництві DOM Publishers в Німеччині. Є авторкою дослідження і співавторкою книги, яка вийшла у 2019 році у видавництвах «Основи» та DOM Publishers, «Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955-1991».

Катерина Радченко (Одеса) – засновниця і директорка фестивалю Odessa Photo Days, кураторка, дослідниця фотографії. З 2009 року є керівницею громадської організації «Мистецькі Мандри». Навчалася фотографії у Франції, за програмою Gaude Polonia в Польщі і в Музеї Фотографії в США; кураторству – у Стокгольмі, Швеції та за програмою «Кураторська платформа» в PinchukArtCentre, Київ. Кураторка міжнародних виставок, зокрема: «Body as Propaganda» (2019) у Латвійському музеї фотографії (Рига, Латвія), «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» (2019) у Мистецькому Арсеналі (Київ, Україна), «Elementary Manipulation» (2016) в рамках Ukrainian Week in Gdansk (Гданськ, Польща), «Deformation» (2016) в рамках Suwon Photo Festival (Сувон, Південна Корея). Досліджує методи маніпуляції у фотографії, вернакулярну/архівну фотографію.

Ярослав Переходько (Київ) – історик, аспірант Львівського національного університету імені Івана Франка. У 2018 закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Історія і археологія». Пройшов річну освітню програму Theodor-Heuss-Kolleg (2017–2018), дослідницьке стажування у Центрі вивчення демократії (DSC) при Німецько-Польсько-Українському Товаристві (GPUS) (2016–2017), був учасником програми «Навчай для України» (2017–2018). Тренер-фасилітатор ГО «Інша освіта» з 2017 року. Досліджує історію та історичну пам’ять, публічну історію, взаємодію формальної та неформальної освіти, критичне мислення. Є автором і експертом спецпроєкту «Історія України в історіях» від студії онлайн-освіти EdEra і «Освіторія».

Організатори: проєкт реалізує Громадська організація «Urban Forms Center» у партнерстві з малою культурною столицею України 2020–2021 року – містом Славутич, Славутицькою міською радою і Центральним державним науково-технічним архівом України за фінансової підтримки Українського культурного фонду та Zagoriy Foundation.