Український конструктивізм

«Український конструктивізм» — це мультимедійний проєкт, створений на перетині сучасного візуального мистецтва, балету, електрофолк музики та історичної драми. Українські музиканти Ната Жижченко (Onuka) та Євген Філатов (the Maneken), українсько-данський художник і архітектор Сергій Святченко, данський балетмейстер Себастіан Клоборг та українська архітекторка і дослідниця модернізму Євгенія Губкіна стали авторами грандіозного цифрового дійства. Мова сучасного мистецтва і експериментальний фестивальний формат допомагають розкрити світу складне і неординарне явище українського міжвоєнного модернізму. Проєкт працює у полі культурної дипломатії і сприяє підвищенню суспільної уваги до проблем модерністської спадщини України — спадщини, яка входить до скарбниці модерністських пам’яток Європи і світу.

Місія проєкту — зрозуміти, показати і захистити архітектурну спадщину українського конструктивізму, зробити 20-те століття видимим. Український конструктивізм вартий того, щоб бути у Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО!

Український конструктивізм — це не просто течія міжнародного модернізму 20-го століття. Український конструктивізм — відображення епохи з її складною історією, експериментальної економікою і неоднозначною політикою. Але при цьому український конструктивізм — дітище творчого пориву десятків і сотень українських і європейських архітекторів, які щиро прагнули створити нову архітектуру для нового українського суспільства. Український конструктивізм поєднував в собі функції Нової економічної політики, націонал-комуністичні гасла, регіональні матеріали, прогресивні конструкції і унікальні риси української національної ідентичності та філософії. Його вирізняла безпрецедентна варіативність форм, течій і модальностей, яка свідчить про плюралізм і творчу свободу архітектурної сфери. Під час сталінського тоталітарного повороту прогресивний конструктивізм був заборонений і насильно заміщений консервативним сталінським соцреалізмом. Сьогодні величезний за своїми масштабами шар архітектурного конструктивізму українських міст залишається непоміченим і незрозумілим, як наслідок, руйнується і знищується.

Сценарій цифрового дійства «Український конструктивізм» Євгенія Губкіна та історик Ярослав Переходько побудували на реальних подіях. В центрі сюжету — спогади про перебування у Харкові на початку 1930-х років Лотти Бейсе — молодої німецької архітекторки-модерністки з Баугаузу. Саме міжвоєнний період характеризується гострою суперечливістю і низкою трагедій українського народу. Події розгортаються на фоні переходу від «соціалістичного будівництва» часів НЕПу і націонал-комунізму до «форсованої індустріалізації» і тоталітаризму Сталіна. Розквіт авангардних мистецтв, науки, архітектури та підйом національної самосвідомості, характерний для українських «бурхливих двадцятих», обривається з постанням в Радянському Союзі тоталітарної системи.

В рамках проєкту також проходила публічна фестивальна програма, яка включала онлайн дискусії, круглі столи, майстер-класи та ярмарок ініціятив. Участь у дискусіях взяли британський письменник і журналіст Оуен Хезерлі, викладач Інституту політичних досліджень «Sciences Po» в Парижі Мексім Форест, дослідник радянської архітектури і куратор національного павільйону Вірменії на архітектурній бієнале у Венеції Рубен Аревшатян. В ярмарку ініціятив були представлені локальні проєкти, які успішно працюють зі спадщиною конструктивізму і міжвоєнного модернізму в українських містах, в різних регіонах країни. У відеосюжетах учасники ініціятив — Наталія Лобач, Павло Кравчук (Запоріжжя), Ліна Дегтярьова (Ужгород), Анастасія Боженко, Олеся Чаговець (Харків), Юлія Богданова (Львів), Валентин Старостін (Дніпро), Дмитро Кубанов (Кам’янське) — діляться своїми історіями стосунків з модернізмом та конструктивізмом, розповідають про особливі для них об’єкти, з якими труднощами зіштовхуються та що планують робити далі. Фотографії об’єктів конструктивізму в Харкові, Києві та Одесі для проєкту були зроблені Оленою Сапоновою.

Презентація проєкту відбулась 12 листопада 2021 року. Більш детальна інформація на сайті www.constructivism.world.

Організатори: ГО Urban Forms Center за фінансової підтримки Українського культурного фонду.