WikiD Ukraine: Жінки. Вікіпедія. Архітектура.

WikiD: Women, Wikipedia, Design – це міжнародна освітня і адвокаційна програма, яка має на меті збільшення кількості статей у Вікіпедії про жінок в архітектурі та архітектурному середовищі.

В україномовній Вікіпедії існує дуже обмежена присутність жінок, залучених до архітектури, містобудування, мистецтва або дизайну. Багато статей, які все ж таки існують, дуже часто є суперечливими за своїм охопленням і якістю. За останніми даними, 10-20% редакторів Вікіпедії – це жінки. І це суттєво впливає на контент одного з найбільших сховищ людських знань в світі. Наприклад, тільки 13% україномовних біографічних статей у Вікіпедії – про жінок. Ми розуміємо, що архітектура в даному випадку не є винятком із загальної ситуації, в якій жінки недостатньо представлені в обох ролях: як об’єкти і як учасники у Вікіпедії в цілому. Ось чому ми пропонуємо всім приєднатися до міжнародної освітньої і адвокаційної програми по усуненню гендерного дисбалансу і наданні архітекторкам саме того визнання, якого вони заслуговують.

В рамках проекту з 20 квітня по 16 червня 2016 року у Києві, Харкові та Львові відбулися тренінги та воркшопи з написання і редагування статей у Вікіпедії. Було створено перелік архітекторок, статті про котрих відсутні в україномовній Вікіпедії, або є і можуть бути доповнені та розширені. У створенні цього списку приймали участь фахівці та фахівчині з історії архітектури. Цей список є у відкритому доступі та продовжує доповнюватися, демонструючи таким чином, який обсяг роботи дійсно необхідно ще зробити і наскільки багато важливої інформації ще знаходиться поза Вікіпедією. Працівниками Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені Володимира Заболотного було створено бібліографічну письмову довідку “Архітекторки України”, де зібрана інформація про релевантні до теми проекту джерела, які є у наявності в бібліотеці і можуть бути використані у подальшій роботі.

Експертами тренінгів були: Олена Малахова (кандидатка філологічних наук, директорка Гендерного центру Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, експертка Гендерного інформаційно-аналітичного центру “КРОНА”), Євгенія Губкіна (архітекторка, дослідниця Центру міської історії Центрально-Східної Європи), Андрій Павлишин (історик, журналіст, громадський діяч), Олена Синчак (мовознавиця, викладачка Українського католицького університету), Юлія Попова (координаторка програми “Сприяння демократії” Представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні), Дмитро Мироненко (спеціаліст Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В.Г. Заболотного) та представники Вікімедіа Україна.

WikiD є спільним проектом Parlour (Австралія), Architexx (США) та n-ails (Німеччина), який отримав початкове фінансування через грант від Wikimedia Foundation. В Україні проект організовано ГО Urban Forms Center та Вікімедіа Україна, у партнерстві з громадською ініціативою “Феміністична майстерня” (Львів, Україна), Центром міської історії Центрально-Східної Європи (Львів, Україна), Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені Володимира Заболотного (Київ, Україна) та Центром гендерної культури (Харків, Україна).

Більш детальна інформація за посиланням та на сторінці у Facebook.